Nemoci dýchací soustavy
Pro vyšetření dýchacích cest může být zapotřebí vyvolat u koně kašel. Kašlání můžeme uměle vyvolat tlakem na průdušnici.
HERPESVIROVÉ INFEKCE
Příznaky: Výtok z nozder a kašel. V některých případech může průvodce tohoto onemocnění způsobovat zmetání klisen nebo obrny koní.
Příčina: Virus
Léčba: Léčiva pomáhající uvolnění tvořícího se hlenu a udržení průchodných dechových cest.
Prevence: Vakcinace.
CHŘIPKA KONÍ
Příznaky: Kůň kašle, má výtok z nosu a z očí. Může mít zvýšenou teplotu. Po prodělání chřipky se u koně může vyvinout chronické onemocnění plic nebo srdce. U hříbat může chřipka končit i úhynem.
Příčina: Jeden nebo více podtypů virů chřipek.
Léčba: Neexistuje specifická léčba. Obvykle se podávají léčiva pomáhající udržet průchodné dechové cesty a potlačující sekundární bakteriální infekci.
Prevence: Vakcinace.
HŘÍBĚCÍ
Příznaky: Velké abscesy pod spodní čelistí a v okolí hltanu. Kůň má zvýšenou teplotu. Časem se abscesy otevřou a vytéká z nich zapáchající hnis. Pokud prasknou do dutiny nosní, vytéká koni z nosu hnis.
Příčina: Bakteriální infekce.
Léčba: Infekci potlačí antibiotika, která se podávají po otevření abscesů.
Prevence: Vněkterých zemích se koně vakcinují.
ZÁNĚT PLIC
Příznaky: Kůň namáhavě dýchá a může mít zvýšenou dechovou frekvenci. Někdy se objeví i kašel.
Příčina: Virus nebo bakterie, které napadnou plicní tkáň. U hříbat se někdy může vyvinout zvláště těžká forma zánětu plic.
Léčba: Zánět plic vyvolaný bakteriemi se může zlepši po použití antibiotik, virový zánět na antibiotika nereaguje. Nemocným koním by se měly podat přípravky uvolňující hlen, aby se zlepšila průchodnost dýchacích cest.
Prevence: Zajistit správné větrání stájí.
PÍSKÁNÍ
Příznaky: V klidu se onemocnění nijak neprojevuje. Pouze při velmi intenzivní zátěži je slyšitelný charakteristický pískavý zvuk objevující se při nádechu koně. Sportovní výkonnost koně je snížena.
Příčina: Tato poruch je většinou vrozená. Jenda z chrupavek, které se podílejí na stavbě hrtanu, obvykle levostranná, je částečně nebo zcela ochrnutá. Protože je nepohyblivá, nemůže se při vdechu roztáhnout a rozšířit průchod do hrtanu, jímž proudí vzduch do průdušnice.
Léčba: Je-li u koně snížena výkonnost, je vhodné provést chirurgickou korekci, při níž se nepohyblivá chrupavka fixuje tak, aby nezužovala průchod do hrtanu.
Prevence: Neexistuje.
CHRONICKÉ OBSTRUKČNÍ ONEMOCNĚNÍ PLIC
Příznaky: Kůň musí vyvinout vědomé úsilí na to, aby vypudil při výdechu z plic veškerý vzduch (výdech tedy neprobíhá automaticky, jak je tomu u zdravého koně). Onemocnění může být provázeno výtokem z nozder a kašlem, pracovní výkonnost koně je snížena. Od trvalého napínání břišních svalů při výdechu se vyvíjí za posledním žebrem tzv. dýchavičná stružka.
Příčina: Alergie na spory plísní, které jsou obsaženy ve slámě a v seně. někdy může být toto onemocnění vyvoláno i jinými prachovými částicemi.
Léčba: Umístění koně mimo stáj znečištěnou sporami plísní a zamezení kontaktu se zaplísněnou podestýlkou a krmivem. Je možno použít léky, které rozšiřují průdušky, nebo pomocí nebulizérů nechat koně vdechovat preparáty, které chrání sliznici dechových cest před působením alergenů.
Prevence: Je možno použít alternativní bezprašné formy podestýlky. Na místo sena lze koni podávat vakuově balenou píci.
ZÁCPA JÍCNU
Příznaky: Kůň je neklidný, dusí se, kašle a z jeho nozder mohou vytékat zvratky.
Příčina: Například ucpání kouskem jablka nebo špatně navlhčené suché otruby.
Léčba: Přivolaný veterinář záspu snadno odstraní
Prevence: Otruby musí být dobře navlhčené nebo koni nejprve podáváme seno ,aby otruby příliš nehltal.